Μειώστε, επαναχρησιμοποιήστε, ανακυκλώστε – Τρεις τρόποι με τους οποίους μπορoύμε να μειώσουμε τα απόβλητα και να προστατέψουμε το περιβάλλον μας!
Τα απόβλητα και πώς επιλέγουμε να τα χειριστούμε, επηρεάζουν το περιβάλλον μας επομένως η αποτελεσματική διαχείριση των αποβλήτων είναι σημαντική τόσο για εμάς όσο και για όλους τους άλλους. Τα απόβλητα που δημιουργούμε πρέπει να ελέγχονται προσεκτικά ώστε να μη βλάπτουν το περιβάλλον και την υγεία μας.
Με το έργο αυτό επιδιώκουμε να βρούμε τρόπους μείωσης, επαναχρησιμοποίησης ή ανακύκλωσης αποβλήτων με σκοπό την προστασία του πλανήτη μας.
Screenshot_1

Στα πλαίσια του έργου έγινε η εγγραφή των μαθητών στην etwinning πλατφόρμα, όπου και συστήθηκαν στους εταίρους τους παρουσιάζοντας ταυτόχρονα το σχολείο μας.
Στείλαμε χριστουγεννιάτικες ευχές στους εταίρους μας με κάρτες που δημιούργησαν οι μαθητές μας κι ένα γιορτινό βίντεο: