Screenshot_1
Διαδικτυακός εκφοβισμός
Διαδικτυακός εκφοβισμός συμβαίνει όταν κάποιος κακόβουλος παρενοχλεί ένα άτομο με τη χρήση της τεχνολογίας. Η παρενόχληση αυτή μπορεί να γίνεται σε τακτικά ή άτακτα χρονικά διαστήματα μέσω οποιασδήποτε πράξης εκφοβισμού, επιθετικότητας, τρομοκρατικής ή αυταρχικής συμπεριφοράς. Ο διαδικτυακός εκφοβισμός περιλαμβάνει καταστάσεις όπως η αποστολή ανήθικων μηνυμάτων, ο αποκλεισμός ατόμων από εφαρμογές συνομιλιών, το hacking ενός ξένου λογαριασμού, η δημοσίευση ενοχλητικών φωτογραφιών, διάδοση προσβλητικών φημών κ.α. Ακολουθούν σχετικές παρουσιάσεις.
Cyberbullying
Grooming
(saferinternet4kids)

Cyberbullying – Διαδικτυακός Εκφοβισμός

To Γυμνάσιο Κορώνης υποστηρίζει το Ασφαλές Διαδίκτυο!!!
Screenshot_2

Περισσότερες πληροφορίες για την πολιτική ψηφιακής ασφάλειας του σχολείου και τους κανόνες διαδικτυακής ασφάλειας μπορείτε να διαβάσετε στην σελίδα μας :
Kανόνες Διαδικτυακής ασφάλειας για γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές