ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

Σχολική Εφημερίδα
Σχολική Εφημερίδα2
Σκοπός της δημιουργίας της μαθητικής εφημερίδας είναι να μάθουν οι μαθητές να κατακτούν νέες γνώσεις, να σκέφτονται κριτικά απέναντι στα δρώμενα των σύγχρονων κοινωνιών, να μάθουν να συνεργάζονται, να νιώθουν δημιουργικοί, να παίρνουν πρωτοβουλίες.
Η εφημερίδα μας περιέχει ποικίλα θέματα όπως άρθρα για το περιβάλλον, για τις τέχνες (μουσική, κινηματογράφος, ζωγραφική), για την τεχνολογία και τις επιστήμες αλλά και άρθρα με κριτική στάση απέναντι σε διάφορα κοινωνικά ζητήματα και ευρύτερου εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος.

»Έχω μπάρμπα στην Κορώνη»

Το βίντεο αναφέρεται στη δομή της Οθωμανικής αυτοκρατορίας του 18ου αιώνα καθώς επίσης και στη σημασία της φράσης ‘έχω μπάρμπα στην Κορώνη’ και γίνεται και αναφορά της στις σύγχρονες μέρες

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-19

»Η εφημερίδα μας»

Μαθητικός παλμός 3
Πρόκειται για το τρίτο τεύχος της μαθητικής εφημερίδας του Γυμνασίου Κορώνης : «Μαθητικός Παλμός».

»Ντοκιμαντέρ : Γυναίκα είναι;»

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού πολιτιστικού προγράμματος του σχολικού έτους 2018-19, η πολιτιστική ομάδα του Γυμνασίου Κορώνης σε συνεργασία με το «Κέντρο Δημιουργικού Ντοκιμαντέρ» Καλαμάτας, δημιούργησε το ντοκιμαντέρ με τίτλο : «Γυναίκα είναι;», το οποίο βασίζεται σε συνεντεύξεις τριών γυναικών. Η πρώτη κυρία απαντά στις ερωτήσεις της ομάδας μας, οι οποίες αφορούν τα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις εις βάρος των γυναικών, σήμερα.Η δεύτερη και η τρίτη αναφέρονται στο ρόλο της γυναίκας, συγκρινόμενο με αυτό των περασμένων δεκαετιών στην Ελλάδα.