Στόχος του προγράμματος αυτού είναι να βοηθήσουμε τους μαθητές μας, ηλικίας 12-13 ετών, να μάθουν αγγλικά, με ένα πιο δημιουργικό και βιωματικό τρόπο.
Για το σκοπό αυτό, θέλουμε να τους ενθαρρύνουμε να ανταλλάξουν, μέσω της πλατφόρμας του etwinning, γραπτά μηνύματα με τους μαθητές των άλλων χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, να δημιουργήσουν κοινές παρουσιάσεις και να μοιραστούν πολιτιστικά θέματα χρησιμοποιώντας διαφορετικά είδη πολυμέσων.
Σε πρώτη φάση συγκεντρώθηκαν οι βεβαιώσεις γονικής συγκατάθεσης και έγινε η εγγραφή των μαθητών που επιθυμούσαν στην πλατφόρμα
ways of living team
Στη συνέχεια τα παιδιά παρουσίασαν τους εαυτούς τους, στους υπόλοιπους ξένους μαθητές βγάζοντας φωτογραφίες-selfie με αντικείμενα (βιβλία κτλ) που τους αντιπροσωπεύουν :

Επίσης προκειμένου να παρουσιάσουμε την πόλη μας στους εταίρους μας, τραβήξαμε φωτογραφίες από αξιοθέατα του τόπου μας και δημιουργήσαμε ένα βίντεο :

Στην αίθουσα υπολογιστών του σχολείου μας ετοιμάσαμε poster και logo, χρησιμοποιώντας word art :

Μετά από διαγωνισμό καταλήξαμε στο επίσημο logo του έργου μας :

official logo
Ενώσαμε τις δημιουργίες των παιδιών και δημιουργήσαμε ένα πίνακα με τις συνθέσεις τους.
Στα πλαίσια του έργου δημιουργήθηκε ένα βίντεο όπου  παρουσιάζονται τοπικές παραδόσεις, ήθη και έθιμα αλλά και παρουσιάσεις με παραδοσιακές συνταγές.
Επιπλέον, πραγματοποιήθηκαν συνδέσεις μέσω skype και της πλατφόρμας zoom με τα συνεργαζόμενα σχολεία αλλά και webinars μεταξύ των υπεύθυνων καθηγητών :

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε το blog του έργου :

Το έργο το οποίο ολοκληρώθηκε στο τέλος της σχολικής χρονιάς βραβεύτηκε και με την εθνική και με την ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας :

Screenshot_1